Księżyc zbliża się do pełni, która będzie 13.V o godz. 06:51.

Galaktyki

Galaktyka jest to zbór miliardów gwiazd. Są trzy rodzaje galaktyk. Podobnie jak gwiazdy tworzą gromady jak i super gromady.

Pierwsza - spiralna - jest łatwa do rozpoznania dzięki zwijającym się ramionom. Zawierają one gaz i pył, które są niezbędnymi składnikami, z których powstają nowe gwiazdy. Wśród galaktyk spiralnych wyróżniamy dwa rodzaje:
a) spiralne z poprzeczką (typ S)
b) spiralne bez poprzeczki (typ SB)
Spiralne Galaktyki składają się z dysku i jądra. Dysk tworzą gwiazdy młode, jasne, błękitne i białe. Natomiast jądro tworzą stare, czerwone gwiazdy.

Drugim typem galaktyk to galaktyki eliptyczne (typ E), które zawierają przeważnie gwiazdy starsze. I tu też dzielimy je na kilka rodzai:

kuliste
owalne
w kształcie płaskiego dysku
Galaktyki eliptyczne są stopniowane w skali od E0 do E7 (od kulistych do płaskiego dysku).
Trzecim typem galaktyk to galaktyki nieregularne.
Są małe i nie posiadają one symetrycznego kształtu. Przykładem może tu być Mały Obłok Magellana.

Nasza Galaktyka, zwana też Drogą Mleczną należy do galaktyk spiralnych. Jest średniej wielkości w porównaniu do innych galaktyk. Zawiera ok 100 miliardów gwiazd a średnica wynosi ok 100 000 lat świetlnych. Wchodzi w skład gromady nazywanej Układem Lokalnym. Oprócz naszej galaktyki w jej skład wchodzą: Wielki i Mały Obłok Magellana, Galaktyka Andromeda.

Układ Lokalny to zbiór galaktyk leżących najbliżej naszej Galaktyki. Są one połączone siłą grawitacji tworząc gromadę galaktyk. Tak położone galaktyki Edin Hubble nazwał Grupą Lokalną.
W tej "naszej" grupie dominują dwie galaktyki. Nasza i galaktyka M31 znajdująca się w Andromedzie. Obie gromadzą wokół siebie kilka mniejszych galaktyk. Obok M31 leża takie galaktyki jak M32, NGC 147, NGC 185, NGC 205 i cztery galaktyki karłowate.
Z Naszą Galaktyką sąsiadują Wielki i Mały Obłok Magellana.

Kilka innych gromad galaktyk wraz z Drogą Mleczną tworzą tzw. Supergromadę.

 

 
Copyright Š 2006 NOSTRUS.PL Wszystkie prawa zastrzeżone                   PrUcEk STUDIO